Grožis kuriamas riebalų ląstelėmis | Tautrimo Aštrausko klinika
Plastikos chirurgai Plastinės veido operacijos Plastinė chirurgija Krūtų didinimas
Naujienlaiškis
Užsisakyti / Atsisakyti
Daktaras Tautrimas Aštrauskas liepos 13 d., 14 d., 15 d. konsultuos Londone. Registracija telefonu +447774036777,  +447783533731. Daktaras Tautrimas Aštrauskas rugsėjo 21 d., 22 d. konsultuos Londone, 23 d. - Piterbore.  Registracija telefonu +447774036777,  +447783533731.

Iškoti

Grožis kuriamas riebalų ląstelėmis

2012-08-21
Pirmieji bandymai panaudoti paties paciento riebalus, koreguojant įvairius išorinius kūno defektus, mokslinėje literatūroje aprašyti dar XIX a. pabaigoje. Mintis paimti nereikalingus ar net žalingus organizmui riebalus ir paversti juos kūno statybine medžiaga, viliojo daugybę entuziastų. Nuo seno žinoma, kad savų audinių organizmas neatmeta, į juos nereaguoja alerginėmis ar kitomis imuninėmis reakcijomis, todėl jų panaudojimas visada buvo ir bus prioritetas atkuriamojoje ar grožio chirurgijoje. Deja, entuziazmą naudoti būtent riebalus dažniausiai lydėdavo nusivylimas, nes tam, kad naujoje vietoje prigytų audinys, reikalinga kraujotaka. Perkelti riebalus naudojant mikrochirurginę techniką, tai yra riebalų segmentą imti su jį maitinančia kraujagysle ir naujoje vietoje kraujagyslę prijungti prie vietinės kraujotakos, dažnai yra pernelyg sudėtinga užduotis, reikalaujanti daugybės laiko, pastangų, įgūdžių ir technologinių išteklių. Be to, po tokių operacijų paciento kūne lieka gana nemaži randai, o sėkmė lydi toli gražu ne kiekvieną...
 
Kelias į šiuolaikinį riebalų persodinimą, kaip kad dažnai nutinka tokiais atvejais, buvo vingiuotas ir pilnas įvairiausių kuriozų. Aprašyti bandymai didinti krūtis pačių pacienčių lipomomis (lipoma – gerybinis riebalinio audinio auglys), audinių defektus bandyta pildyti iš kitų vietų paimtais ir sušaldytais riebalais, naudoti ir riebalai, supjaustyti gabaliukais bei implantuoti į paodį. Galiausiai visi šie bandymai pasibaigdavo tuo pačiu – riebalai rezorbuodavosi arba virsdavo kietais kalcifikuotais gumulais, kuriuos tekdavo pašalinti chirurginiu būdu. 
 
Reikalai iš esmės pasikeitė praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje, plastinėje chirurgijoje įdiegus riebalų siurbimą. Atliekant nedidelius pjūvelius, tapo įmanoma išgauti didelius kiekius riebalų. Prancūzą Pjerą Furnje (Pierre Fournier) ir amerikietį Sidnį Kaulmaną (Sydney Coleman) galima laikyti šiuolaikinės riebalų persodinimo eros pradininkais. Jie pasinaudojo riebalų siurbimo privalumais ir pabandė nusiurbtus riebalus injekcijomis perkelti į norimą vietą. Po pirmųjų bandymų atrodė, kad Pasaulis bus užkariautas, tačiau vėliau ir jie sulaukė kritikos, esą riebalai po kurio laiko išsiskirsto ir norimo rezultato nebelieka. Tačiau atkaklumas ir užsispyrimas leido mokslininkams pasiekti savo. Kaulmanas kruopščiai ištyrė ir aprašė bei savo praktikoje išbandė, kaip reikia paruošti riebalus, kad ląstelės liktų nepažeistos, o nereikalingos medžiagos būtų pašalintos, tai leido riebalų ląstelėms prigyti naujoje vietoje. 
 
Riebalų persodinimo injekcijomis sėkmę lėmė tai, kad specialiu būdu paimtos ir paruoštos riebalų ląstelės leidžiamos į norimą vietą mažomis salelėmis, todėl joms pakanka mitybos iš aplinkinių audinių, kol galiausiai į jas pačias įauga naujos kraujagyslės. Tokiu būdu užtikrinamas ilgalaikis rezultatas, o procedūra praktiškai nepalieka randų. Dar daugiau intrigos atsirado po to, kai ilgainiui buvo pastebėta, kad kartu su riebalų ląstelėmis pernešamos ir riebaliniame audinyje esančios kamieninės ląstelės, kurios skatina aplinkinių audinių atsinaujinimą.
 
Šiuo metu riebalų persodinimas plačiai naudojamas plastinėje ir atkuriamojoje chirurgijoje. Riebalais jauninama veido bei rankų oda, didinamo krūtys ar sėdmenys, gydomos lėtinės, sunkiai gyjančios žaizdos, koreguojami įvairūs išoriniai kūno defektai, atkuriamos dėl onkologinių ligų pašalintos krūtys. Tokios procedūros itin populiarios Japonijoje, Italijoje, JAV ir kitose Vakarų šalyse, jau kuris laikas jos taip pat atliekamos ir Lietuvoje.


Atgal
Klausk gydytojo!
 
Siųsti
Išvalyti